Spánok v tropických teplotách – je vôbec možný?

Zaspať je v lete niekedy behom na dlhú trať. Nie každý má však luxus toho, že ráno si môže pospať dlhšie a ak aj áno, teplota sa ani ráno zásadne nezmení. Ideálna teplota na spánok by mala byť medzi 15 a 20 stupňami. V lete takmer nereálne. Čo teda robiť, aby sme nechodili nevyspatí ako zombie?

Spánok v tropických teplotách – je vôbec možný?
(zdroj: unsplash.com)

Psa a mačku pošlite na noc do pelechu

Najjednoduchší a zároveň veľmi účinný spôsob, ako sa tesne pred spaním schladiť, je dopriať si studenú sprchu. Aspoň na chvíľu vás zaleje pocit príjemného chladu a aj zaspávať sa vám bude oveľa ľahšie. Opláchnutie pomáha aj pri nečakanom zobudení – ak sa uprostred noci kvôli teplu zobudíte, zľahka si opláchnite tvár a vráťte sa do postele. Môžete si schladiť aj miesta, na ktorých si meriate pult, zápästia a krk. Osvieženie je dobré aj zvnútra, ale nie nápojom s ľadom, pretože ten urýchli vyparenie vody z tela. Uprednostnite radšej pohár jemne studenej vody. Ak ste zvyknutí spávať s domácim maznáčikom, v lete to radšej nerobte. Ich srsť totiž zahrieva a keďže sú zvyknutí mať s nami fyzický kontakt, vnášajú nám do postele zbytočné teplo.

Termofor alebo chladivá podložka?

Termofor do postele? Možno si poviete, že maximálne tak uprostred mrazivej noci niekedy v zime, alebo pri bolestiach brucha. Ale čo keby ste ho namiesto horúcou vodou dali na chvíľu do mrazničky? Samozrejme, naplnený vodou. Potom ho iba stačí uložiť pod vankúš. Schladiť si môžete aj obliečky. Stačí, ak ich vložíte do igelitového vrecúška a na pár minút necháte v chladničke alebo mrazničke. Nezostanú síce takéto vychladené celú noc, aspoň vám však pomôžu rýchlejšie zaspať. Pri pridávaní predmetov do postele ešte ostaneme – vedeli ste, že existujú chladivé podložky, ktoré nájdete v obchodoch s nábytkom a bytovými doplnkami alebo na internete? Môžu vyzerať ako klasické podložky, ktoré sa položia na matrac alebo jednoducho ako návleky na matrac. Nájdete ich aj v menších rozmeroch, ktoré sú určené na vloženie do vankúša alebo položenie na vankúš.

Cez deň nevetrajte

Na to, aby ste sa mohli kvalitne vyspať, sa musíte pripraviť aj vopred. Začať by ste mali, samozrejme, v spálni. Je veľmi ťažké vyvetrať miestnosť, do ktorej celý deň svieti slnko a je v nej otvorené okno. Namiesto toho by ste mali nechať v spálni celý deň zastreté a zavreté okná, ktoré otvorte až pol hodinu predtým, než pôjdete spať. Teplotu v izbe navyšujú aj svietidlá a elektronické zariadenia. Večer by ste teda nemali ani príliš veľa svietiť. Skúste pred spaním upraviť aj jedálniček – dajte si iba ľahšiu stravu v podobe ovocia a zeleniny. Po veľkých porciách totiž naše telo musí vydávať veľa energie na spracovanie potravy, a tým sa zvyšuje aj teplota tela. Na záver vám ešte poradíme starovekú perzskú metódu. Starí Peržania používali bambusové rolety, po ktorých nechávali stekať vodu. V podstate taká starodávna verzia klimatizácie. V súčasnosti môžete vyskúšať do okna zavesiť navlhčený uterák alebo plachtu a vzduch nechať voľne prúdiť dnu. Teplota v miestnosti sa tak zníži, a vy budete navyše chránení aj pred nepríjemným hmyzom.