Idete na dovolenku a ešte nemáte ubytovanie? Poradíme vám!

To, či si dovolenku užijeme a či si na nej naozaj oddýchneme, nezávisí len od výberu destinácie, ale aj ubytovania – potvrdí to každý, kto už na nejakej dovolenke bol. Kým jedným stačí jednoduché bývanie, ďalší vyžadujú služby na najvyššej úrovni. V nasledujúcom článku sa pokúsime vyhodnotiť možnosti pre prvú aj druhú skupinu dovolenkárov.

Idete na dovolenku a ešte nemáte ubytovanie? Poradíme vám!
(zdroj: unsplash.com)

Ak túžite po súkromí

Pri hľadaní ubytovania máte v podstate len dve základné možnosti – v súkromí, alebo v hoteli. Ceny ubytovania v súkromí a v hoteli nemusia byť zákonite veľmi odlišné, oba druhy dovolenkového bývania však poskytujú iné prednosti, podľa ktorých by ste sa mali rozhodovať. Hotelové ubytovanie je ubytovanie v jednej alebo vo viacerých budovách, kde môžete využívať aj ďalšie služby, ako sú stravovanie, wellness, rôzne športové aktivity a podobne. Nevýhodou môže byť nedostatok súkromia, keďže to s vami budú v hoteli zdieľať aj iní hostia. Dovolenkári, ktorí chcú oddychovať v čo najväčšom pokoji, uprednostňujú privátne ubytovanie. Tam si však všetky doplnkové služby musia zabezpečiť sami.

Veľa hviezdičiek nie je vždy veľa kvality

Sme zvyknutí, že o kvalite ubytovania vypovedajú počty hviezdičiek. Nie je to však celkom tak, pretože pravidlá na prideľovanie hviezdičiek sa v jednotlivých krajinách líšia. Preto je komfort ubytovania a služieb v trojhviezdičkovom hoteli v Bulharsku podstatne iný, ako komfort ubytovania a služieb v tureckom hoteli s troma hviezdičkami. Pomôckou pri výbere môže byť cena. Ak hotel stojí v prepočte 20 € na noc, určite bude poskytovať slabšie služby ako ten za 50 €. Do úvahy vezmite aj odporúčania zamestnancov cestovnej kancelárie alebo známych. V zabehnutej cestovnej kancelárii je napríklad zvykom, že väčšina zamestnancov osobne pozná ubytovanie, ktoré je v ponuke, a preto vie poradiť, čo by najlepšie vyhovovalo požiadavkám ľudí. Recenzie môžu byť trochu zradné, najmä dovolenkári z východnej Európy majú tendenciu zovšeobecňovať. Napríklad ak bolo zlé jedlo, automaticky akoby bolo zlé všetko.

Baby friendly hotely

Pri výbere ubytovania sa oplatí myslieť aj na polohu a zameranie hotela. Partia mladých ľudí sa asi nebude dobre cítiť v rodinnom hoteli, kde je vďaka deťom o ruch a zábavu postarané a môže dochádzať ku konfliktu záujmov, ktorý ovplyvní výsledný dojem z dovolenky. Pre takéto skupiny existujú napríklad hotely s označením 18+, prípadne spomínané ubytovanie v súkromí. Naopak, ak hotel aj nemá označenie „rodinný“, ale z opisu služieb je zrejmé, že má detský bazén, detský kútik, o zábavu sa starajú animátori a kuchári extra pripravujú detské jedlo, ide o rodinný hotel a služby pre deti sa poskytujú zadarmo. Vyslovene rodinne orientované hotely sú navyše rozdelené do niekoľkých kategórií „detských“ hviezdičiek, nižší počet znamená, že pre deti sa v nich určite nájde aspoň ihrisko a detský kútik, päť hviezdičiek by malo byť zárukou, že k dispozícii je aj detská postieľka, vanička, pult na prebaľovanie, plienky či dojčenské jedlo. Ak sa vám nechce kvôli vyhľadaniu hotelov či privátov navštevovať cestovné kancelárie, určite odporúčame webstránku Booking, kde je ubytovanie lacnejšie aj vďaka týmto radám a zároveň môžete vyberať z obrovského množstva ponúk.