Smart domácnosť – áno, alebo nie? Čo by ste mali vedieť

Pojem smart je v súčasnosti v spoločnosti zaužívaný natoľko, že ho už počul asi každý. Najčastejšie sa spája s telefónom – smartfón je jednoducho inteligentný telefón, ktorý zvláda aj iné veci, než len telefonovanie. V prípade smart domácnosti je tomu podobne. Čo však tento pojem zahŕňa?

Smart domácnosť – áno, alebo nie? Čo by ste mali vedieť
(zdroj: unsplash.com)

Myslíte ekologicky

Zjednodušene by sa dalo povedať, že smart domácnosť je domácnosť, kde spotrebiče ovládate pomocou spomínaného smartfónu. Smart domácnosť vznikla za účelom automatizácie a uľahčenia každodenného života. Mala by poskytovať komfort a predovšetkým bezpečnosť. A čo je jednou z najdôležitejších vecí, okrem času a peňazí pomáha šetriť aj životné prostredie. V smart domácnosti totiž môžete znižovať spotrebu energie, čo sa odrazí na menšej uhlíkovej stope, ktorú za sebou zanechávate.

Na jeden účel

Asi najväčšou výhodou smart domácnosti je, že ju dokážete ovládať odkiaľkoľvek, aj z druhého konca planéty. Ak ste sa už pre smart domácnosť rozhodli, mali by ste sa ešte rozhodnúť, či chcete jednoúčelovú súpravu, alebo centrálnu jednotku. Jednoúčelová súprava je v rámci inštalácie jednoduchšia a je aj lacnejšia. Stačí ju len umiestniť na miesto, zapnúť a začne spĺňať svoj účel. Je však len jeden – preto medzi takéto súpravy patrí napríklad alarm alebo termostat, ktorý už s ničím iným neprepojíte.

Potrebujete len wi-fi alebo bluetooth

Centrálna jednotka alebo hub je už základom previazanej a dobre fungujúcej inteligentnej domácnosti. Stačí ju pripojiť k routeru a začne komunikovať medzi viacerými zariadeniami. A čo všetko sa cez ňu dá ovládať? Medzi najčastejšie smartprodukty patrí napríklad osvetlenie, inteligentné zásuvky, termostaty, zabezpečenie (rôzne alarmy), kamerové systémy, meteostanice, audio systémy a pomocníci do domácnosti ako robotický vysávač, rýchlovarná kanvica, chladnička, umývačka riadu, čistička vzduchu či mnohé iné zariadenia, ktoré vám zjednodušia domáce práce a iné povinnosti.