Viete, ako spoznať kvalitný alkohol? Vieme, na čo by ste si mali dať pri jeho kúpe pozor!

Alkohol, ktorý sa neužíva v prehnanej miere, pre vás môže byť doslova gastronomickým zážitkom. Že to tak nie je? Možno nepijete ten správny druh! Poradíme vám, ako sa zorientovať v širokej ponuke značiek aj druhov!

Viete, ako spoznať kvalitný alkohol? Vieme, na čo by ste si mali dať pri jeho kúpe pozor!
(zdroj: unsplash.com)

Zloženie je dôležité aj pri alkohole

Samozrejme, o kvalite rozhoduje predovšetkým chuť. Nemôžete však v obchode otvárať jednu fľašu za druhou a ochutnávať, či vám vyhovujú. V prvom rade sa teda sústreďte na kvalitné ingrediencie. Tie by mali byť uvedené na etikete alebo webstránke konkrétnej značky. Naučte sa oceniť detaily a netradičnosť – ak v niektorých druhoch alkoholu nenájdete úplne typické ingrediencie, to ešte neznamená, že neulahodí vašim chuťovým bunkám. Experimentuje sa predovšetkým s druhmi ovocia, takže ak ste hoci aj milovníkom klasickej borovičky, vyskúšajte tú, ktorá je z čiernych, nie červených borievok, ako býva zvykom.

Dizajn aj ocenenie

Alkohol by mal zaujať aj iné zmysly, než chuť. Kvalitné značky tak spoznáte aj podľa toho, že si dávajú záležať aj na dizajne fľaše. Takáto dizajnová fľaša sa výborne hodí aj ako darček, takže niekedy môžete zabiť dve muchy jednou ranou. Niekedy je overená klasika viac, než tisíc nových značiek – všimnite si však aj to, či tá konkrétna značka má na obale uvedené nejaké ocenenie. Prestížne súťaže, ktorých sa dobré značky pravidelne zúčastňujú, tiež vedia veľa napovedať o sortimente kvalitného alkoholu. Pomôcť môžu recenzie špecializovaných portálov a ich odporúčania, ako napríklad rebríček pre najlepší alkohol portálu AlkoholickeNapoje.sk.

Zberateľstvo vás môže vyjsť draho

Všetky z vyššie spomínaných náležitostí sa samozrejme podpíšu aj na cene výrobku. Nie vždy však platí, že vyššia cena je aj zárukou vyššej kvality. Neplatí to napríklad pri niektorých druhoch slovenských vín, ktoré sú za férovú cenu, a pritom výlučne od slovenských vinárov a z kvalitných odrôd. Cena však rozhoduje v prípade, že sa chystáte zakúpiť si nejaký zberateľský kúsok, či už zo špeciálnej kolekcie alebo samostatný kus.

Pri výbere sa nikdy nehanbite obrátiť na expertov, najmä ak už dlhšie hľadáte skutočnú kvalitu a nedarí sa vám. Nájdete ich online, ale aj v špecializovaných predajniach alkoholu, ktorých na Slovensku pribúda čoraz viac a viac. Využite pri nákupe zľavy a ušetrite aj desiatky eur pri každom nákupe, napríklad pre obľúbený ValachShop nájdete všetky prehľadne na stránkach KuponyZdarma.sk v časti https://www.kuponyzdarma.sk/valachshop-sk/.