Najlepší variant pre ženské dni – kalíšok, nohavičky alebo morská huba? Porovnali sme za vás

Každá žena si medzi nimi hľadá to, čo je pre ňu najvýhodnejšie. Dôvody používania jednej alebo druhej alternatívy môžu byť rôzne: buď chcete žiť ekologicky, alebo ušetriť, alebo mať pri menštruácii väčší komfort. Čo sa teda hodí pre koho?

Najlepší variant pre ženské dni – kalíšok, nohavičky alebo morská huba? Porovnali sme za vás
(zdroj: unsplash.com)

Pohodlné, nenápadné a hlavne udržateľné

Vložky a tampóny už dávno nie sú in. Dôvodom je predovšetkým ich negatívny dopad na životné prostredie. Predstavte si, že za svoj život menštruujete v priemere 38 rokov, čiže asi 450-krát – spotrebujete tak cca 11000 jednorazových hygienických pomôcok, ktoré sú zložené prevažne z plastu a v lepšom prípade končia na skládkach odpadu, v horšom v oceánoch a moriach. Ak ich používate z dôvodu komfortu, skúste ich vymeniť za menštruačné nohavičky. Sú veľmi pohodlné, dnes už existuje niekoľko variantov v závislosti od sily krvácania a sú nenápadné, vyzerajú ako normálne nohavičky. Jedinou ich nevýhodou je, že ak si ich vezmete do práce alebo na iné verejné miesto, pri prezliekaní si musíte vyzliecť celé nohavice, prípadne najprv zložiť pančuchy.

Bez zápachu a starosti o pretečenie

Rovnaký boom, ako menštruačné nohavičky, zažíva v poslednej dobe aj menštruačný kalíšok. Podobne ako pri nohavičkách, aj pri kalíškoch existuje viacero typov a tvarov, niektoré sa dokonca dajú používať aj pri pohlavnom styku. Jeho jednoznačnou výhodou oproti tampónom je to, že je oveľa bezpečnejší z hľadiska rizika syndrómu toxického šoku. Rovnako pri jeho používaní nebudete pociťovať žiaden zápach, ktorému sa zasa pri používaní vložiek a tampónov nevyhnete. Nevýhod má trošku viac, v prípade, že máte dráždivú pošvu a problém s jeho zavádzaním. Poraďte sa v takom prípade s gynekológom – môže vám odporučiť tvar, ktorý je pre vás najvhodnejší. Rovnako nepríjemné môže byť aj vyberanie kalíška, pretože to naozaj nie je jednoduché, ak nechcete jeho obsah vyliať. Nacvičte si to najprv vo vani. A ak si potrebujete kalíšok opláchnuť a vymeniť v práci, noste so sebou na toaletu fľašu s vodou.

Ekologický tampón

Morská huba je vlastne prírodný tampón, ktorý neobsahuje žiadne chemické látky a je tak na pokožku oveľa príjemnejší, než klasický tampón či vložka. Narozdiel od kalíška sa morská huba zavádza veľmi ľahko, prispôsobí svoj tvar vášmu telu a je teda veľmi pohodlná. Trošku väčší problém však nastáva pri hygiene s ňou spojenej, a preto ju niektorí gynekológovia ani neodporúčajú. Morskú hubu totiž musíte po použití vytiahnuť, opláchnuť v čistej vode a znova si ju zaviesť. Podobne ako pri kalíšku môžete mať problém s jej vytiahnutím – navyše kalíšok má aspoň koniec, za ktorý sa dá chytiť, huba bohužiaľ nie, takže sa môže stať, že ak si ju zavediete príliš hlboko, ostane vám časť z nej vnútri. Zo spomínaných troch alternatív menštruačných pomôcok má zároveň najnižšiu životnosť: odporúča sa meniť po polroku za novú.